Szparagi – działanie i właściwości

Szparagi znane są chyba wszystkim. W Polsce największą popularnością cieszą się szparagi białe, których pędy mają dużo łagodniejszy smak niż zielone. Zielone jednak są cieńsze, mają bardziej wyrazisty smak. Dostępne są nawet w kolorze fioletowym! 

Dlaczego warto spożywać szparagi? 

Szparagi zawierają bardzo niewiele węglowodanów i mają niski poziom indeksu glikemicznego, dodatkowo składniki zawarte w szparagach pozwalają na lepsze działanie insuliny. To dlatego spożywanie szparagów przynajmniej dwa razy w tygodniu jest zalecane szczególnie osobom chorym na cukrzycę. Szparagi mają działanie lekko moczopędne, a dzięki niewielkiej ilości białka mogą być spożywane przez osoby chorujące na niewydolność nerek.

W szparagach znajdziemy również witaminę E i grupę innych antyoksydantów, których działanie opóźnia zachodzące w organizmie procesy starzenia.

Dzięki zawartości potasu, magnezu, witamin z grupy B, spożywanie szparagów pomaga w pracy układu nerwowego, poprawia pamięć i koncentrację i przez to szparagi zalecane są jako dodatek do diety dla osób, które żyją w wysokim stresie. Szparagi zawierają również inulinę i substancje, które nie są trawione przez nasz organizm. Jest to jednak efekt pozytywny, ponieważ substancje te pozostają w naszych jelitach i stają się pokarmem dla tzw. „dobrych bakterii” wspomagających trawienie i zwalczających procesy chorobowe.

Szparagi w czasie ciąży

Szparagi, dzięki zawartości kwasu foliowego, polecane są kobietom w ciąży i Paniom planującym dziecko. W 100 g szparagów znajdziemy 150 mikrogramów kwasu foliowego. Dodatkowa zawartość jodu korzystnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Bogate składniki odżywcze przydadzą się każdej ciężarnej.

Również kobiety w okresie karmienia piersią mogą bez przeszkód sięgać po szparagi. Dodanie ich do diety może wręcz uzupełnić ewentualne niedobory wapnia w organizmie karmiącej.

Jak przyrządzić szparagi? 

Szparagi najlepiej będą smakować gotowane na parze lub posypane bułką tartą i przysmażone na maśle. Swoje właściwości zachowają również po ugotowaniu w wodzie czy zmiksowaniu na krem. Szparagi można serwować z dodatkiem ryb (np. łosoś) czy mięs (np. drobiowych), świetnie zgrywają się z sosem przygotowanym na bazie z białego wina. Stanowią smaczny i zdrowy dodatek do obiadu.

Tagi:
Szparagi – działanie i właściwości

Toksyny – czy masz ich za dużo?

Szparagi – działanie i właściwości

Oliwa kontra olej rzepakowy – co faktycznie jest lepsze?

Nowszy wpis