Nierówności, bruzdy, plamki, przebarwienia czy opuchnięta skóra wokół paznokci mogą być sygnałem, że w twoim organizmie zachodzą niepokojące zmiany. Paznokcie, podobnie jak skóra i oczy, są źródłem wiedzy o najdrobniejszych dolegliwościach, jakie decydują o naszym stanie zdrowia.
Nie zawsze jednak objawy te mają związek z chorobą, być może stosowana na co dzień pielęgnacja dłoni i paznokci jest niewystarczająca. Jeżeli jednak dokładasz wszelkich starań, by chronić swoją skórę, a mimo tego na twoich paznokciach pojawiły się kłopotliwe oraz nieestetyczne zmiany, przeczytaj co mogą oznaczać.
Żółte paznokcie mogą być objawem grzybicy, łuszczycy, choroby nerek lub po prostu powstałe przebarwienia to skutek stosowania leków czy też używanych lakierów o zdecydowanych odcieniach. Jeżeli wizyta u specjalisty wykluczy schorzenia chorobowe, wykonując manicure stosuj profesjonalną bazę do stylizacji paznokci, która uchroni je przed kolejnymi przebarwieniami. Grzybica to uciążliwe schorzenie, w którego leczeniu ukojenie przyniosą produkty Ravseen oraz kwartet soli z Morza Martwego.
Białe plamki pojawiające się na płytce to nic innego, jak pęcherzyki powietrza powstałe na skutek urazów. Mogą one również świadczyć o niedoborze żelaza bądź cynku lub też o przebytej niedawno chorobie. W celu upewnienia się o stanie własnego zdrowia, dobrze jest wykonać badania. Nie przejmujmy się jednak wyglądem plamek – zniknął w miarę wzrostu paznokcia.
Kolejnymi zmianami, które mogą powstać na paznokciach są przebarwienia o niebieskim kolorze. Taki objaw to sygnał niedotlenienia organizmu związanego z niewydolnością układu krążenia, serca lub też problemami z płucami. Warto w tym przypadku udać się do lekarza, by wykluczyć następstwa tego typu chorób.
Poprzeczne zagłębienia to rezultat urazu, infekcji bądź kłopotów z układem krążenia. Podłużne zagłębienia to zaś oznaka zmian hormonalnych, zmian poziomu zawartości cukru we krwi, niedoboru witamin czy też stanu zapalnego, a u osób starszych jest to po prostu sygnał starzenia się organizmu.
Wklęsły paznokieć sygnalizuje chorobę serca, tarczycy lub niedoboru żelaza. Natomiast zanik płytki paznokcia jest następstwem niezlokalizowanego stanu zapalnego w ciele człowieka. Choć początkowo płytka ulega nieznacznemu skrócenia, już wtedy należy skontaktować się z lekarzem.
Jeżeli twoje paznokcie zrobiły się wypukłe zbadaj płuca, układ krążenia oraz serce, gdyż może to sygnalizować problemy w ich funkcjonowaniu.
Łamliwe, rozdwajające się i słabe płytki świadczą o niedoborach składników odżywczych i występują głównie jako konsekwencja prowadzenia niezdrowego trybu życia. Mogą być one również następstwem wykonanych zabiegów upiększających.
Niepokojące zmiany w organizmie objawiają się także spuchniętymi skórkami wokół płytek, co świadczy o przemęczeniu dłoni w związku z wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej lub też powstałego w organizmie stanu zapalnego czy łuszczycy paznokci. Pomocne w leczeniu tego schorzenia są preparaty Dr Nona – Gonseen oraz Yamseen, dostarczające skórze zestaw niezbędnych minerałów i składników odżywczych.
Zdrowe paznokcie są gładkie i różowe, nie budzą naszych podejrzeń, wyglądają estetycznie i lśniąco. Jak widzimy ich wygląd może nam wiele powiedzieć o naszym guście, charakterze, a przede wszystkim stanie zdrowia. Powinniśmy zatem bacznie obserwować ich wygląd, by w porę zareagować na wysyłane przez nasze ciało sygnały.