Panuje przekonanie, że trądzik dotyka nastolatków. Mit ten należy obalić, gdyż wiele kobiet, mających okres dojrzewania dawno za sobą cierpi na problemy z cerą.Przyczyną występowania zmian o charakterze trądzikowym może być nieprawidłowy sposób odżywiania się, zaburzenia hormonalne, stosowanie kosmetyków zawierających środki chemiczne, które zamiast pielęgnować skórę powodują powstawanie nowych dolegliwości.
Trądzik, określany mianem “młodzieńczy” pojawia się z reguły w okresie pokwitania organizmu, kiedy to pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych.
Do pierwszych objawów trądziku należy powstanie zaskórników i grudek, przez wiele osób bagatelizowanych. Ich rozwijanie się na skórze powiązane jest z nadmiernym wytwarzaniem łoju oraz wzmożonym rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. Nakładające się warstwy naskórka zamykają przewód, tym samym blokując ujście łoju. Na skórze tworzy się zaskórnik, będący niezapalną postacią trądziku.
Zaskórnik, będący złożem martwego naskórka i łoju jest idealną pożywką dla bakterii, które mając możliwość rozwoju wywołują proces zapalny, mogący powodować pęknięcie ściany przewodu wprowadzającego i powstanie zapalenia w okolicach gruczołu łojowego. Wizualnie przedstawia się to naszym oczom jako czerwony, wypukły i bolesny punkt.
W walce z trądzikiem najskuteczniejszą metodą będzie konsultacja z lekarzem i wybranie odpowiedniej kuracji. Nie bez znaczenia jest także dieta – niezbędna do utrzymania ciała w odpowiedniej kondycji. Skóra czuje się źle, gdy musi przetwarzać szkodliwe produkty przemiany pożywienia typu fast food, słodycze, kolorowe napoje, dostarczającye ludzkiemu organizmowi zbędnych toksyn. Skóra do swojego zdrowia potrzebuje żywności bogatej w witaminy A, B-2, B-3, E.
Znaczenie ma także stres oraz wpływ promieni słonecznych, które jeszcze niedawno były polecane jako środek przeciwdziałający powstawaniu trądziku. Owszem, wystawiając twarz na działanie promieni słonecznych będzie można odnieść wrażenie poprawy lecz będzie ono krótkotrwałe. Zwykle po zakończeniu lata objawy trądziku pojawiają się na nowo, tyle że w zwiększonym natężeniu. Czas opalania może być istotny przy zażywaniu leków na tę przypadłość.
Trądzik jest problemem nie tylko związanym z ciałem, ale także psychiką. Osoby z nim się zmagające często spotykają się ze złośliwymi komentarzami. Zdarza się także, że niepotrzebnie wyolbrzymiają one swój problem, który staje się podstawą do powstania kompleksów.
Dr. Nona w walce z trądzikiem proponuje:
Pierwszym krokiem jest zażywanie suplementu diety Phase 3 (Faza 3). W przypadku dorosłych należy zażywać po 2 kapsułki rano i wieczorem przez 15 dni, 10-15 minut przed jedzeniem. Później 2 kapsułki rano. Dzieci : 1/2-1 kapsułki rano 10-15 minut przed jedzeniem.
Pomocne będzie także picie zupki Soupseen – zawartość saszetki wsypać do filiżanki gorącej wody, wymieszać i wypić (najlepiej w południe).
Do zewnętrznego użytku należy stosować Maseczkę iłowa do twarzy – nanieść jej cienką warstwę na oczyszczoną i lekko wilgotną skórę 1 – 2 razy w tygodniu i przed szczególnymi okazjami. Na suchą skórę stosować od 1 do 3 minut, na skórę normalną 3 – 5 minut, na skórę tłustą 5 – 7 minut, z wyjątkiem oczu i ust. Następnie zmyć Tonikiem z solą z wodą przegotowaną (1 łyżeczka soli Dr Nona – najlepiej rumiankowa na szklankę wody) i nanieść cienką warstwę Kremu do rąk i paznokci– 2 razy dziennie na twarz.