6 powodów, przez które psy pomagają w leczeniu depresji

dog-734689_640

Historia człowieka pełna jest przykładów pięknych przyjaźni ze zwierzętami. Nie bez powodu praktycznie wszyscy mają „ulubione zwierzątko” – kontakt z niektórymi może pomóc w zdrowiu psychicznym człowieka. 

Bezgraniczna miłość i akceptacja

Psy to jedne z najstarszych towarzyszy człowieka. Są niesłychanie wiernym partnerem, pełnym miłości. Pozytywny wpływ posiadania psa na psychikę potwierdziła dr Karen Swartz. Badała stan psychiczny osób, które poddawane były długiemu leczeniu w domu. Jak się okazało osoby posiadające psa czuły się mniej samotne.

Psy wpływają na nasze zachowanie

Podobne badania potwierdziły pozytywne zmiany w codziennym zachowaniu właścicieli psów. Wnikliwe obserwacje wykazały, że posiadanie psa pozwala na skuteczniejsze wyzbycie się nagromadzonych w ciągu dnia emocji. Po trudnym dniu w pracy, domowe pieszczony i czas spędzany z czworonogiem są niezwykle skuteczną formą relaksu.

Psy przykuwają całą uwagę

Przebywanie z psem pozwala uwolnić myśli od bieżących problemów i tym samym nieświadomie nabrać dystansu do najtrudniejszych spraw. Kontakt z czworonogiem sprawia, że samopoczucie znacznie się poprawia.

Nauka odpowiedzialności

Psy to oczywiście najlepsza nauka odpowiedzialności, a ta, jak potwierdzają badania nad depresją, sprzyja zdrowiu psychicznemu. Psycholodzy potwierdzają, że odpowiedzialność za los słabszego stworzenia sprzyja naszej samoocenie, poczuciu własnej wartości.

Kontakt z psem obniża ciśnienie krwi

Kolejne ciekawe badania potwierdzają, że właściciele psów mają zdecydowanie niższe ciśnienie krwi zarówno przed, jak i w czasie wykonywania stresujących zadań umysłowych. Co zaskakujące, samo głaskanie psa może poprawić pracę układu odpornościowego i zmniejszyć uczucie bólu.

 

źródło: everydayhealth.com

Przeczytaj także: Mruczące lekarstwo

 

6 powodów, przez które psy pomagają w leczeniu depresji

Depresja przez złą dietę

6 powodów, przez które psy pomagają w leczeniu depresji

Cheat day – dzień przerwy w diecie?

Nowszy wpis