Wzdęcia – wstydliwy problem

Z przykrym i uciążliwym tematem wzdęć boryka się naprawdę wielu ludzi. Uczucie ciężkości, dyskomfort wzdętego brzucha, bóle brzucha to tylko kilka objawów związanych z tą dolegliwością. Jak sobie radzić ze wzdęciami? 

By zrozumieć problem wzdęć konieczne jest poznanie przyczyn, które powodują te problemy. Wzdęcia występują jako objaw choroby, która związana jest z nadmierną ilością gazów w jelitach. Przypadłość ta jest z pewnością związana z zaburzeniami pracy układu pokarmowego.

Jakie są przyczyny wzdęć? 

Najczęściej jest to połykanie powietrza wraz z posiłkiem, nadprodukcja jelitowa lub transfuzja z krwi, a także zbyt wolne lub zbyt szybkie trawienie pokarmu. Jeżeli trawienie jest zbyt wolne zalegając ulega fermentacji, której również towarzyszy wydzielanie się gazów.

Dieta również ma wpływ na nasz brzuch. Wzdęcia pojawiają się w przypadku spożywania pokarmów ciężkostrawnych, np. fasoli, kalafiora, kapusty. Osoby lubiące żuć gumę również mogą odczuwać ten problem – przy tej czynności połykamy sporo powietrza. Złym nawykiem jest również popijanie posiłków. Często bagatelizowaną przyczyną takich problemów żołądkowych jest picie napojów gazowanych i napojów zawierających kofeinę. Niestety, towarzyskie rozmowy w trakcie posiłku doprowadzają do nadmiernego produkowania śliny, a ta w nadmiarze może prowadzić do pojawiania się uciążliwych wzdęć.

Problemy z jelitami powodowane są też przez problemy zdrowotne. Często wzdęcia to objaw choroby, a przyczyną w takim wypadku może być: choroba wątroby, trzustki, jelita, zapalenie otrzewnej, zapalenie dróg żółciowych. Choroby na tle nerwowym również mogą być przyczyną powstawania wzdęć – szczególnie więc mogą się one pojawiać w okresach dużego stresu i przemęczenia.

Jak leczyć wzdęcia? 

Uważa się, że przypadłość, jaką są wzdęcia, nie wymagają leczenia farmakologicznego. Nie mniej jednak jako wynik zaburzonej pracy jelit nie powinny być bagatelizowane. Z reguły wystarcza zmiana diety – posiłki lekkostrawne w połączeniu z aktywnością fizyczną wielu osobom w zupełności wystarczają. Również środki chemiczne, dostępne w aptekach, mają pomóc osobom cierpiącym na wzdęcia. Jeżeli jednak chcemy pozbyć się przypadłości w sposób maksymalnie naturalny, zmiana diety i włączenie ruchu warto połączyć z terapią Dr Nona. Roztwór płynu do płukania ust (łyżeczka na szklankę wody) lub roztwór soli rumiankowej (pół łyżeczki na pół litra wody) do picia pomogą unormować pracę naszego żołądka i cały proces trawienia. Również masowanie brzucha z dołączeniem maseczki iłowej pozwoli na szybsze wchłanianie się substancji w powiększone miejsca – dzięki temu zmniejszenie objawów i przyspieszenie „leczenia” będzie możliwe.

Udaj się do lekarza, jeżeli wzdęcia nie ustępują lub wiążą się z innymi objawami: bólami brzucha, biegunką, wymiotami.

Wzdęcia – wstydliwy problem

Co jeść, żeby spalić tłuszcz?

Wzdęcia – wstydliwy problem

Po co używać kremu na noc?

Nowszy wpis