Właściwości szałwii

Już niedługo, bo w maju, zacznie kwitnąć szałwia. Tym razem pod lupę bierzemy jej właściwości i sprawdzamy, co takiego ma w sobie szałwia i jak możemy ją stosować. 

Szałwia to roślina lubiąca słońce i dająca hodować się w doniczce. Szałwia zawiera witaminy, m.in. A, B1 i PP. Witamina PP (niacyna) działa zbawiennie na cholesterol obniżając jego poziom, a także wspiera nasze serce. Witamina B1 uczestniczy w dostawach energii do mózgu i odpowiada za system nerwowy, tym samym wpływając na nasz nastrój. Witamina A z kolei to tzw. przyjaciółka oczu i urody. Witamina A odpowiada również w dużej mierze za oczy i jakość widzenia, wpływa także na zwolnienie procesów starzenia.

Oprócz witamin, szałwia zawiera również sole mineralne i olejki lotne.

Najpowszechniejsze właściwości, znane chyba wszystkim, to właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki temu szałwię stosuje się w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła, dziąseł, żołądka, a także na trudno gojące się rany. Dodatkowo szałwia potrafi zwalczać gorączkę, a kąpiele z dodatkiem tej rośliny działają łagodząco na objawy reumatyzmu.

Dzięki olejkom, które pomagają w wydzielaniu kwasów żołądkowych, szałwia jest niezwykle skutecznym domowym sposobem na problemy z układem trawiennym (biegunki, stany zapalne żołądka). Robiąc napar z szałwii można zwalczyć problem nadmiernej potliwości.

Wiele osób nie wie, że szałwia ma również właściwości wpływające na nastrój. Wpływa na nas uspokajająco, a także koi w te dni, w które jesteśmy wyjątkowo zmęczeni. Dodatkowo, szałwia wypita w postaci naparu wpływa na poprawę koncentracji.

Szałwia w kuchni

Szałwię można dodawać do smażonego masełka, co w całości jest idealnym wykończeniem dla pierogów ze szpinakiem, gnocchi, ravioli. Łyżeczkę świeżo posiekanej szałwii można dodać do mielonych kotletów cielęcych. Wielu kucharzy stosuje szałwię do tłustych mięs i pieczeni. Należy uważać jednak z jej ilością: świeże liście nie mają takiego aromatu i mocy, jak ususzone i posiekane.

Szałwia w higienie

Jak się okazuje, szałwię można stosować do codziennej higieny. Fakt ten wykorzystują producenci kosmetyków. Marka kosmetyczna Dr Nona, bazująca na naturalnych składnikach aktywnych, zastosowała olejek szałwiowy do produkcji swojego produktu. Płyn do płukania Dr Nona to środek o szerokich właściwościach, które zawdzięcza unikatowemu składu. Obok olejku szałwiowego znajdziemy w tym produkcie olejki: rumiankowy, cytrynowy, tymiankowy, olejek z mięty pieprzowej i z mięty vinidias. 

Dzięki temu  płukania jamy ustnej Dr Nona posiada właściwości przeciwzapalne, regeneracyjne, dezynfekujące. Szczególnie polecany przy problemach z krwawiącymi dziąsłami. Świetnie zwalcza pojawiające się problemy: afty, zapalenie brzegu dziąsła, zapalenie języka.

Właściwości szałwii

Super jedzenie – spirulina

Właściwości szałwii

Cienie pod oczami

Nowszy wpis