Szkodliwe substancje w zabawkach dla dzieci

Dzieci przez ich naturalny sposób poznawania świata wszystkie przedmioty odruchowo biorą do buzi. To również z tego powodu są zdecydowanie bardziej narażone na szkodliwe składniki, jakie występują w zabawkach.

Szkodliwe składniki są zakazane i nie można ich legalnie wykorzystać do produkcji zabawek. Jednak nie tylko one są zagrożeniem dla naszych dzieci, substancje te mogą występować normalnie w codziennym otoczeniu. Warto zwracać na nie uwagę.

Ftalany

Definicja z wikipedia.pl głosi, że ftalany to sole i estry kwasu ftalowego, stosowane są do produkcji żywic ftalanowo-glicerynowych, które stanowią bazę do lakierów i farb ftalowych, klejów i niektórych laminatów. Używane są również jako plastyfikatory (środek zmiękczający, emulgujący, wpływający na parametry techniczne substancji).

Ich oficjalne użycie jest zakazane, ponieważ mogą u małych dzieci wywoływać astmy, alergie, mogą mieć działanie rakotwórcze. Ftalany podejrzewane są o powodowanie bezpłodności, negatywny wpływ na rozwój męskich płodów. Zagrożenie jest duże, ponieważ ftalany się nie wypłukują, a dostać się mogą nie tylko przez śluzówkę, ale również przez skórę i w wyniku oddychania. Niebezpieczna może być zabawka, która będzie leżeć na podłodze pokrytej materiałem zmiękczonym przez ftalany.

PAH – policykliczne węglowodory aromatyczne

zabawki_dla_dzieci

Zgodnie z informacjami, jakie można znaleźć choćby na wikipedia.pl PAH to substancje o właściwościach hydrofobowych, jest ich ponad 200 rodzajów. Wiele z nich podejrzewa się lub udowodniono działanie rakotwórcze. Uwalniają się podczas spalania, występują też w spalinach samochodowych. Niektóre z PAH wykorzystuje się do produkcji leków, farb, pestycydów i tworzyw sztucznych.

PAH może szkodliwie oddziaływać na płód uszkadzając go. W ostatnich latach zmianie uległy normy, które określały wykorzystywanie tych substancji, zmiany te będą wciąż wprowadzane. Składnik ten wykorzystywany jest szczególnie w zabawkach, przy produkcji których użyto olejów zmiękczających, mieszanek farb lub lakierów.

Formaldehyd

Znany jest również pod nazwą aldehyd mrówkowy: w warunkach naturalnych jest to silnie trujący gaz. Stosuje się go wyrobu żywic syntetycznych, włókien chemicznych, barwników (pełni rolę substancji odkażającej). Występuje również jako konserwant w żywności pod symbolem E240.

Formaldehyd działa drażniąco na śluzówkę i skórę, podejrzewa się go o działanie rakotwórcze. Niestety wciąż można spotkać się z nim w zabawkach wykonanych z tzw. sklejki – jeżeli czujesz, że zabawka ma silny zapach, lepiej zamienić ją na zabawkę drewnianą.

Metale ciężkie

O metalach ciężkich mówi się wiele nie tylko w kontekście zabawek dla dzieci. W tym jednak przypadku występują najczęściej w postaci barwników i tworzyw sztucznych. Metale ciężkie są podejrzewane o powodowane alergii, uczuleń i raka. Najpopularniejsze z metali ciężkich:

  • Ołów – szkodliwy dla mózgu
  • Kadm – niekorzystne działanie na nerki
  • Nikiel – alergia, mimo zakazów wciąż występuje, np. w zamkach błyskawicznych.
  • Zarówno kadm, jak i ołów spotyka się czasem w sztucznej biżuterii dla dzieci.

dzieci

Bisfenol A (BPA)

Substancję tę wykorzystywano do produkcji tworzyw sztucznych. Podejrzewa się, że może ona wywoływać niektóre choroby: nowotwory, choroby serca, zaburzenia układu hormonalnego, nadpobudliwość. W przypadku asortymentu dla dzieci stosowano go do produkcji przezroczystych butelek, również butelek do karmienia niemowląt. Dopiero od marca 2011 roku produkcja z wykorzystaniem Bisfenolu A została zabroniona.

Jak wybrać bezpieczną zabawkę?

Niestety, nie ma metody, która pozwoliłaby w 100% ocenić bezpieczeństwo produktu. Możemy jedynie zachować zdrowy rozsądek i w miarę możliwości zapoznać się dokładnie z opisem produktu. Warto upewnić się, czy zabawka nie ma zbyt mocnego, chemicznego zapachu, czy farba lub lakier w żadnym miejscu nie odpryskują. Zwracaj uwagę na oznaczenie CE – to deklaracja producenta, że zabawka spełnia unijne normy bezpieczeństwa. Oznaczenie TUV jest nawet jeszcze lepszym zapewnieniem, ponieważ by go otrzymać konieczne jest przeprowadzenie niezależnych badań – stanowi więc potwierdzenie, że składniki użyte do produkcji zabawki są bezpieczne dla dziecka. Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny oznaczają, że zabawka przeszła testy i spełnia normy bezpieczeństwa.

 

źródło: mamazone.pl

Szkodliwe substancje w zabawkach dla dzieci

Przepisy: domowe maski do włosów

Szkodliwe substancje w zabawkach dla dzieci

Pierwszy wyleczony z HIV

Nowszy wpis