Po zdrowie marsz!

nordicwalkingCoraz więcej zwolenników zyskuje obecnie nordic walking. Przechadzając się po parku czy lesie można dostrzec osoby w różnym wieku, zarówno panów jak i panie, którzy nawet całymi grupami przechadzają się z kijkami, które przypominają te narciarskie. Czy warto do nich dołączyć?

Nordic walking przypomina narciarstwo biegowe. Oprócz wspólnego, nordyckiego pochodzenia, obie techniki świetnie wpływają na zdrowie i kondycję. Nordic walking to technika wymyślona ponad pół wieku temu przez fińskich lekarzy na specjalne potrzeby rekonwalescencji kontuzjowanych sportowców, stosowany także w ramach całorocznego treningu narciarzy biegowych.

Marsz z kijkami, czyli połączenie spaceru z odpowiednią techniką odpychania się od podłoża jest bezpieczne i niezbyt męczące. Pomaga poprawić ogólną wydolność organizmu, dlatego polecany jest osobom, które nie są na co dzień aktywne, a także tym w podeszłym wieku.

Dzięki tej technice można wzmocnić całe ciało, a przede wszystkim poszczególne partie nóg, ramion, brzucha, grzbietu. Podczas takiego marszu odbijamy się kijkami od podłoża, przenosząc ciężar ciała także na ręce, angażując do pracy mięśnie ramion i klatki piersiowej. Kijki posiadają specjalne, antypoślizgowe uchwyty stabilizujące ruchy nadgarstka i pozwalające na mocne wspieranie się na nich. W ten sposób zmniejsza się nacisk na stawy biodrowe i kolanowe.

Tak jak każda aktywność ruchowa, tak i nordic walking przyspiesza przemianę materii i pozwala pozbyć się nadprogramowych kilogramów, ponieważ podczas godzinnego masażu w szybkim tempie można stracić nawet 400 kcal. Podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu do naszego organizmu dociera także więcej tlenu. W ten sposób skóra staje się dotleniona, wypoczęta i pełna blasku. Należy też wspomnieć, że regularnie uprawiany sport redukuje zbyt wysokie ciśnienie krwi i obniża poziom szkodliwego cholesterolu LTD.

Pierwsze kroki w nordic walking warto stawiać pod okiem instruktora, który oprócz pokazania prawidłowej techniki dobierze odpowiednie, w zależności od rodzaju podłoża, końcówki do kijków. Sprzęt ten można wypożyczyć lub zakupić. Jeżeli nie mamy możliwości zapisania się na tego typu zajęcia z instruktorem warto poszukać kursów nordic walking, chociażby w Internecie.

Do wyboru mamy dwie techniki chodzenia – siłową i szybkościową. W obu kończyny wysuwamy po skosie – na zmianę lewą rękę i prawa nogę oraz prawą rękę i lewą nogę. Podczas treningu siłowego ręce prawie zawsze trzymamy wzdłuż ciała, ruszając nimi tylko w stawach barkowych. W technice szybkościowej ręce trzymamy zgięte w łokciach w kącie prostym – wymachujemy nimi w przód i tył, odpychając się od ziemi przed sobą.

Kijki do nordic walking są w pewnym sensie połączeniem kijków trekkingowych i tych, które wykorzystuje się przy nartach biegowych. Są bardzo lekkie i wytrzymałe, z reguły posiadają regulowaną wysokość, która zawsze powinna stanowić 70% naszego ciała.

Gdzie można uprawiać nordic walking? Wszędzie tam, gdzie można chodzić – po plaży, parku, lesie. Marsz ten polecany jest zwłaszcza seniorom, gdyż pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy. Do jego uprawiania wystarczy zaprosić przyjaciół i łączyć przyjemne z pożytecznym – troskę o zdrowie połączyć z dbaniem o przyjacielskie kontakty.

Po zdrowie marsz!

Zwalcz cellulit z Dr. Nona

Po zdrowie marsz!

Dr.Nona – pomoc w zwalczaniu trądziku

Nowszy wpis