Olejek rycynowy – właściwości

Olejek rycynowy to już legenda wśród kosmetycznych środków naturalnych. Sprzyja pięknym rzęsom i brwiom, chętnie sięgamy po niego również w przypadku suchej skóry czy problemów zdrowotnych. Sprawdzamy ciekawe zastosowania olejku rycynowego.

Olejek rycynowy jest chętnie stosowany w przypadku brwi i rzęs. To jedno z jego najpowszechniejszych, domowych zastosowań. Do aplikacji na te rejony najlepiej posłuży szczoteczka po starym tuszu, oczywiście wcześniej dokładnie umyta. Preparat należy nakładać ostrożnie i w niewielkiej ilości, ponieważ w przypadku przedostania się produktu do oczu może powodować przekrwienie i łzawienie.

Olejek rycynowy jako maska na włosy

Efekt grubych i lśniących włosów otrzymamy również w przypadku stosowania olejku na skórę głowy i włosy. Nie nakładamy samego olejku rycynowego, a jego mieszankę, np. z naftą kosmetyczną lub oliwą do włosów. Jego połączenie z żółtkami jajek i naftą kosmetyczną to prawdziwa bomba regeneracyjna dla włosów, taką maskę możemy nakładać na całą ich długość. Sam olejek możemy nanosić na końcówki włosów, jeżeli te potrzebują dodatkowego nawilżenia.

Olejek rycynowy w terapii na włosy nie jest polecany osobom, które cierpią z powodu wypadania włosów – stosowanie olejku może ten problem pogłębić.

Pielęgnacja skóry

Olejek rycynowy zmiękcza twardą skórę łokci i kolan. Wystarczy regularnie wcierać kilka kropel olejku w te rejony. Kurację można zastosować do suchej skóry pięt w postaci okładu z dużej ilości olejku i kremu nawilżającego – po wykonaniu okładu stopy owijamy folią i nakładamy bawełniane skarpetki.

Olejek rycynowy można stosować również do skóry twarzy. Mieszankę 1/10 olejku rycynowego i 9/10 olejku z pestek winogron nakładamy na skórę suchą. W przypadku cery tłustej olej z pestek winogron zastępujemy olejkiem jojoba lub olejkiem ze słodkich migdałów (w przypadku cery normalnej).

Właściwości lecznicze

Olejek rycynowy posiada również cenne właściwości lecznicze. Ma działanie przeczyszczające, a gorące okłady z olejkiem rycynowym łagodzą bóle krzyża, brzucha i głowy.

Olejek rycynowy – właściwości

Nitkowanie – skuteczna metoda depilacji

Olejek rycynowy – właściwości

Woda z kranu – czy jej picie jest bezpieczne?

Nowszy wpis