Naturalne metody leczenia AZS

AZS, atopowe zapalenie skóry, dotyka dorosłych i dzieci. Przyczyny tego schorzenia nie są do końca znane, jednak często powodem są alergie oraz uwarunkowania genetyczne. 

AZS objawia się jako zmiany skórne. W postaci łagodnej ma formę niepozornej szorstkości skóry, zaczerwienienia i łuszczenia. W przypadkach poważniejszych powstają plamy i rany trudno gojące się i sączące. Skóra swędzi, a chory jest niespokojny, drażliwy, często cierpi na bezsenności. Za te problemy odpowiada osłabiona lub zaburzona warstwa lipidowa skóry, czyli jej naturalna bariera ochronna. Przez nieprawidłowości związane z jej działaniem, do ciała wnikają dużo łatwiej zanieczyszczenia środowiskowe i alergeny.

Atopowe Zapalenie Skóry należy do przewlekłych, praktycznie nieuleczalnych schorzeń. Na szczęście ulgę można odczuć stosując naturalne środki.

Masło Shea 

Łagodzi podrażnienia i stany zapalne, działa nawilżająco, natłuszczająco i regenerująco na skórę, działa jak naturalny filtr UV.

Olej kokosowy

Mające bogate zastosowanie olej kokosowy w przypadku osób cierpiących na AZS może być stosowany jako balsam nawilżający lub emolient dodawany do kąpieli. Pomaga w tworzeniu naturalnej bariery ochronnej na skórze, ma tez działanie antywirusowe, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Czytaj więcej: Olej kokosowy – właściwości.

Olej ze słodkich migdałów

Działa nawilżająco. Podobnie jak olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów pomaga w regeneracji naturalnej bariery skóry. Ma właściwości uelastyczniające i ujędrniające.

Siemię lniane 

Pomaga w zwalczaniu objawów związanych z podrażnieniem, wysuszeniem, minimalizuje uczucie świądu. Siemię lniane można dodawać do kąpieli lub stosować w formie okładów na całe ciało.

Przed użyciem siemię lniane należy ugotować.

Olej konopny 

Jego stosowanie pomaga w odbudowie płaszcza lipidowego.

Płatki owsiane 

Sam owies ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Świeżo gotowane płatki można dodawać do kąpieli lub stosować w formie okładów.

Olej z czarnuszki 

Ma działanie przeciwzapalne, łagodzące i regenerujące.

Czytaj również:

  1. AZS – co to takiego?
Naturalne metody leczenia AZS

Olej marula

Naturalne metody leczenia AZS

Czarna rzepa

Nowszy wpis