Depresja przez złą dietę

butterfly-697873_640

W wielu przypadkach zamiast antydepresantów i terapii potrzebujemy… szpinaku! Zła dieta może powodować depresję!

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Składnik ten, który znajdziemy przede wszystkim w rybach, jest niezbędny do redukcji stanów zapalnych i do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Mowa tu szczególnie o pamięci i nastroju. Nasze ciała nie są w stanie samodzielnie wyprodukować tego składnika, dlatego trzeba dostarczyć go w diecie lub dodatkowej suplementacji.

Witamina D

Dr Mark Hyman uważa, że w dzisiejszych czasach niedobór tej witaminy jest prawdziwą epidemią. Jej brak sprzyja powstawaniu stanów depresyjnych, otępieniu i autyzmu. W okresie jesiennym i zimowym poziom tej witaminy może drastycznie spadać, a związane to jest ze słońcem, które jest niezbędne do jej wyprodukowania.

Magnez

Mówi się, że w samych Stanach Zjednoczonych ponad połowa Amerykanów cierpi na niedobór magnezu. Nie sprzyjają nam alkohol, stres, sól, cukier, antybiotyki. Dr Hyman uważa, że magnez można śmiało określić jako najlepsze lekarstwo na objawy nadmiernego stresu. Składnik ten znajdziemy w wodorostach, warzywach i fasoli.

Witaminy z grupy B

Oprócz zalet cennych z punktu widzenia zdrowia fizycznego, witaminy z grupy B pomagają zachować zdrowie psychiczne. 2 2009 roku przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych badania na kobietach cierpiących na depresję. Okazało się, że ponad 1/3 cierpiała również na niedobór witaminy B12.

Najlepszym źródłem witaminy B6 są dróg, owoce morza, banany i zielone warzywa liściaste. Witaminę B12 zaś znajdziemy w pożywieniu pochodzenia zwierzęcego, tj. mięsach, rybach, jajkach, mleku).

Kwas foliowy

Powód, dla którego powinno się zadbać o odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie, to przede wszystkim jego związek ze leczenia depresji. W przypadku odpowiedniego poziomu, aż 44% leczonych na depresję zdecydowanie lepiej zareagowało na proces, natomiast w przypadku zbyt niskiego poziomy tego składnika, pozytywną reakcję odnotowało jedynie 7% badanych. O kwas foliowy powinny zadbać nie tylko kobiety, które planują dziecko, ale osoby w każdym wieku z obu płci.

Aminokwasy

Pomagają mózgowi funkcjonować w prawidłowy sposób. Ich niedobór może objawić się przez nasze samopoczucie, głównie: osłabienie, złe samopoczucie, apatia. Najlepszym źródłem aminokwasów są: jajka, ryby, fasola, nasiona, orzechy i wołowina.

Żelazo

Ten minerał to jeden z potrzebniejszych w naszym organizmie. Choć kojarzony z krzepliwością krwi i anemią, ma też istotne znaczenie choćby w aktywacji enzymów trawiennych. Te z kolei zapobiegają alergiom pokarmowym, które są uznawane za powód wielu stanów depresyjnych.

Jod

Ten składnik jest najbardziej istotny z punktu widzenia pracy tarczycy, a ta z kolei wpływa na metabolizm, energię, którą czujemy, temperaturę ciała, układ odpornościowy i pracę mózgu (szczególnie na koncentrację i pamięć). Kiedy tarczyca nie działa prawidłowo, czujemy się osłabieni, smutni, nie mamy energii.

Źródłem jodu może być wzbogacona sól, suszone wodorosty, krewetki czy dorsz. Warto również sięgnąć po dodatkową suplementację.

Selen

Podobnie, jak to było w przypadku jodu, tak i ten składnik odpowiada za działanie tarczycy. Najlepszym źródłem tego składnika są orzechy włoskie.

Depresja przez złą dietę

Psychologia picia kawy

Depresja przez złą dietę

6 powodów, przez które psy pomagają w leczeniu depresji

Nowszy wpis