AZS – co to takiego?

woman-reading-4
AZS, czyli w skrócie Atopowe Zapalenie Skóry  jest chorobą związaną z nieprawidłowościami w obrębie układu odpornościowego. Podobnie jak w przypadku astmy i całorocznego kataru alergicznego mechanizm jej powstania nie został do końca wyjaśniony.

Pierwsze objawy AZS pojawiają się u dzieci, najczęściej niemowląt około 3 – 6 miesiąca życia. Bywa też, że choroba daje o sobie znać w późniejszym etapie życia, ale wtedy ma łagodniejszy przebieg.

Zdrowa skóra zapewnia właściwą ochronę przed alergenami i drobnoustrojami, jest także bardziej odporna na wysypki i podrażnienia wywołane kontaktem z alergenami. Do pielęgnacji, higieny i ochrony skóry atopowej całego ciała należy stosować te kosmetyki, które zostały opracowane w oparciu o o naukę dotyczącą środków farmakologicznych, stworzonych z myślą o konkretnych dolegliwościach.

Jednym z najbardziej uciążliwych dolegliwości przy atopowym zapaleniu skóry jest świąd, który nasila się zwłaszcza po jej nagrzaniu, np. po śnie pod ciepłą kołdrą i swędzenie słowy zaraz po jej umyciu. Włosy sa materią, której nie natłuszczamy, a wręcz przeciwnie. Warto sięgnąć po specjalne szampony, zawierające zmiękczający, zwiększający nawilżenie mocznik. Złagodzi on nieprzyjemne uczucie swędzenia. Podobnie będzie działać polidocanol. Jego zawartość będzie pożyteczna zwłaszcza w balsamach i emulsjach.

W codziennej pielęgnacji skóry atopowej wykorzystuje się substancje sprzyjające zatrzymywaniu wody w organizmie – mocznik, kwas mlekowy, glicerynę, kwas hialuronowy i zapobiegające jej utracie poprzez uszczelnianie płaszcza lipidowego: ceramidy, fosfolipidy, fucogel. Polecane jest także zażywanie preparatów bogatych w witaminę E, F (NNKT, czyli kwasy tłuszczowe), pantenol, ciekłą parafinę i lanolinę.

Życie z atopowym zapaleniem skóry nie jest łatwe, co nie znaczy, że nie można łagodzić jego dokuczliwych objawów. Atopicy powinni prowadzić odpowiedni do swojego stanu tryb życia – wiedzieć, czego unikać i co może wywołać podrażnienia. W szczególności powinni wystrzegać się zbyt niskiej i wysokiej temperatury otoczenia, dymu tytoniowego, noszenia ubrań i butów ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. Ich zdrowiu nie będą sprzyjać środki czystości, rozpuszczalniki i chlorowana woda w basenie. Powodem do podrażnień na skórze będzie stres, a także pocenie się wskutek nadmiernej aktywności fizycznej.

Coraz częściej w celu pomocy atopowcom stosuje się sterydy wraz z preparatami przeciwzapalnymi, kremy i maści antyhistaminowe oraz leczenie immunopresyjne, fototerapię i naświetlania promieniami UV w połączeniu z psolarenami – taka terapia nosi nazwę PUVA-terapii.

W apteczce Dr.Nona znajdą Państwo produkty pomagające w leczeniu AZS. Dla dzieci idealnym sposobem na zmniejszenie objawów choroby będzie kąpiel i nacieranie Solą do kąpieli Dr.Nona oraz przyjmowanie doustnie Płynu do płukania jamy ustnej Dr.Nona (3-4 krople dziennie na język) oraz dodawanie go do kąpieli.

 

AZS – co to takiego?

Zboża dla każdego

AZS – co to takiego?

Najnowsze badania, parabeny a rak piersi

Nowszy wpis