Aloes w doniczce, dlaczego warto go mieć?

Kwiaty to piękna ozdoba każdego domu czy mieszkania. Zielony dodatek na parapecie orzeźwia wnętrze i może w świetny sposób uzupełnić przestrzeń. Warto pomyśleć o roślinie, która posłuży nie tylko za ozdobę, ale także za pomoc w codziennych problemach. Strzałem w dziesiątkę, jest właśnie Aloes!

Aloes doniczkowy, kilka faktów:

  1. Najbardziej popularnymi odmianami Aloesu to:
    Aloes pstry, zwany też tygrysim, ma on gładkie, wzniesione liście o gładkich brzegach.
    Aloes drzewiasty o wąskich, długich, mięsistych i szarozielonych liściach z kolczastymi wypustkami. Jest to odmiana o najsilniejszych właściwościach leczniczych.
    oraz Aloes zwyczajny o gęstych i układających się w rozetę liściach. Są one koloru jasnozielonego i mają ząbkowate brzegi. Gatunek ten tworzy liczne odłogi i osiąga wzrost nawet do 50 cm.
  2. Aloes jest tak zwanym sukulentem, czyli rośliną magazynującą wodę w swoich tkankach. Dzięki temu bardzo dobrze znosi suszę, aloes świetnie rośnie na parapecie okna, gdzie ma długi dostęp do naturalnego światła słonecznego.
  3. Najlepsze podłoże dla aloesu to piaszczysto- gliniasta, przepuszczalna gleba. Jeżeli chcemy, aby nasz aloes zakwitnął, podczas zimy powinniśmy go przetrzymać w temperaturze 10 stopni Celsjusza przez 4-5 tygodni.
  4. Roślina użyta w celach leczniczych powinna mieć co najmniej 3 lata i długie liście. Przed zbiorem nie należy go podlewać przez tydzień/ dwa, a w zimie nawet przez miesiąc.
  5. Aloes działa leczniczo na oparzenia i rany na skórze, takie jak owrzodzenia, odleżyny czy rany popromienne. Wystarczy liść aloesu przeciąć na pół, a następnie przyłożyć do skóry. Hamuje on wtedy procesy zapalne i działa przeciwbólowo, ponadto łagodzi podrażnienia po ukąszeniu komarów.
  6. Liście aloesu przywracają skórze naturalne pH oraz ją nawilżają.
  7. Miąższ aloesowy można nakładać bezpośrednio na włosy, dzięki takiej maseczce będą znacznie odżywione. Pomaga pozbyć się łupieżu– wmasujemy miąższ w skórę głowy i pozostawiamy na 15 minut. Po czym myjemy włosy tak jak zawsze.

Aloes do picia

Aloesowy sok jest istną skarbnicą cennych substancji zdrowotnych. Wspomaga gojenie się ran (nawet przy łuszczycy), leczy alergię, obniża poziom cukru oraz podnosi naturalną odporność organizmu. Ma właściwości żółciopędne i przeczyszczające, dlatego należy stosować je zgodnie z informacjami podanymi na ulotce. Nadmiar soku aloesowego może wypłukać z organizmu elektrolity (w tym potas). Aloesu nie powinny zażywać osoby w ciąży oraz karmiące piersią.

AloesWłasny sok z aloesu

Domowy sok z aloesu możemy przygotować samodzielnie, niestety roślina do takiego soku musi mieć od 2 do 5 lat. Jeden duży liść lub garść mniejszych liści obieramy ze skóry (u dużych liści można odciąć stwardniałe brzegi i pociąć na mniejsze kawałki). Obieramy tak, aby zebrać jak najwięcej miąższu, u małych liści można go po prostu wydrążyć. Gdy już uporamy się z wyciągnięciem miąższu, wsadzamy go do blendera i dodajemy 1 lub 2 szklanki soku owocowego (np cytrynowy czy grejpfrutowy), a następnie miksujemy. Sok można rozcieńczyć wodą, jeśli jest zbyt gęsty czy kwaśny. Taki sok można przechowywać w lodówce do tygodnia.

Aloes w kosmetyce

Pod postacią kremów, maści i żelów, jest on zbawienny przy schorzeniach skórnych. Stosuje się go miejscowo na oparzenia, owrzodzenia i trudno gojących się ranach.

Polecamy

Aloes możemy przyjmować pod przeróżnymi postaciami, maści, żele, kremy, tabletki, kapsułki czy sok. W naszym sklepie eDrNona znajdziemy aloes do picia polskiej firmy DuoLife (kliknij tutaj, aby zobaczyć). Jest to płynny miąższ aloesowy wzbogacony miodem i oregano. Naturalnie gęsty, nieodparowywany pitny miąższ pozyskiwany z liści aloesu. Zawiera on ponad 200 aktywnych składników, które wspomagają naturalne funkcje detoksykacji organizmu. Wzmacnia układ immunologiczny oraz pomaga w dostarczeniu tlenu do komórek skóry. Powoduje to opóźnianie procesu starzenia się skóry i zwiększa jej elastyczność.

Aloes w doniczce, dlaczego warto go mieć?

Palenie papierosów- pozytywne aspekty

Aloes w doniczce, dlaczego warto go mieć?

Co pomoże na wiosenne przesilenie?

Nowszy wpis